Wszyscy mamy obowiązek dbania o środowisko i świat wokół nas. Zrównoważony rozwój wymaga podejmowania wspólnych wysiłków i stanowi zobowiązanie całego świata. Pod koniec czerwca w zabytkowym Pałacu Martinic wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO odbyła się Międzynarodowa Konferencja „Zrównoważona przyszłość”, której sponsorem była firma Mary Kay Inc.
Czołowi myśliciele, eksperci, firmy i dyrektorzy organizacji non-profit z wielu branż przybyli do zabytkowego pałacu, aby dzielić się doświadczeniami, nawiązywać kontakty i edukować odbiorców w zakresie innowacyjnych i zrównoważonych standardów, które można z powodzeniem wdrożyć w walce o zachowanie cennych zasobów świata z myślą o obecnych i przyszłych pokoleniach.
Firma Mary Kay Inc., która od lat działa na rzecz zrównoważonego rozwoju, wspomniała o tym wydarzeniu przy okazji ogłaszania w 2021 r. strategii zrównoważonego rozwoju: Wzbogacenie życia dzisiaj na rzecz zrównoważonego jutra. Strategia ta została opracowana przez kluczowych interesariuszy spółki i nawiązuje do celów zrównoważonego rozwoju wyznaczonych przez ONZ, czyniąc Mary Kay ważnym ogniwem globalnej koalicji na rzecz wprowadzania zmian kształtujących lepszą przyszłość.
Organizatorem Międzynarodowej Konferencji „Zrównoważona przyszłość” był Startup Disrupt, globalna platforma dla startupów, która zapewnia wsparcie w osiąganiu sukcesu przez nowej generacji założycieli startupów, inżynierów, programistów, innowatorów technologicznych i innych. Wydarzenie skupiło się na tematyce inteligentnych miast (infrastruktura, rozwój), elektromobilności (e-mobilność, energia i zasoby odnawialne, ekonomia i polityka), zrównoważonego biznesu (środowisko, taksonomia, zrównoważone finanse) oraz zrównoważonego stylu życia (agrotechnologia, odpady żywnościowe, innowacje w modzie, inteligentne uprawy).
Podczas konferencji prelegenci reprezentujący różne środowiska i obszary wiedzy dzielili się swoimi doświadczeniami. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele wielu sektorów, w tym założyciele startupów, dyrektorzy dużych i małych firm, ministerstwa, stowarzyszenia, związki, izby, grupy inwestycyjne, decydenci (Komisja Europejska), instytuty naukowe i badawcze, uniwersytety i organizacje non-profit.

"Wzbogacenie życia dzisiaj na rzecz zrównoważonego jutra"
„Strategia zrównoważonego rozwoju Mary Kay pt.>>Wzbogacenie życia dzisiaj na rzecz zrównoważonego jutra<< skupia się na trzech wymiarach zrównoważonego rozwoju gospodarczym, środowiskowym i społecznym powiedziała Edita Szaboova, dyrektor generalny Mary Kay na Czechy i Słowację. Ze względu na nasz globalny ślad mamy poczucie, że naszym moralnym imperatywem jest kontynuowanie koncepcji Mary Kay polegającej na robieniu tego, co właściwe dziś, jutro, zawsze. Skupiamy się na wydajnych działaniach produkcyjnych poprzez zmniejszenie naszego oddziaływania na środowisko i wskazywanie możliwości poprawy stanu zasobów. Stawiamy sobie wyzwania, aby w ramach naszej działalności jeszcze szerzej stosować zrównoważone praktyki poprzez rozwój produktów, projektowanie, odpowiedzialne zaopatrzenie i łagodzenie skutków zanieczyszczenia środowiska plastikiem”.
„Należy zawsze pamiętać o tym, że planeta B nie istnieje! W Unii Europejskiej wiele firm skupia się na zrównoważonych praktykach biznesowych. Podczas Międzynarodowej Konferencji >>Zrównoważona przyszłość<< podzieliliśmy się najlepszymi osiągnięciami w Czechach, jednocześnie ukazując najlepsze praktyki z całego świata. Mary Kay ze swoją konkretną wizją w zakresie zrównoważonego rozwoju stanowi wschodzącą siłę, z którą warto współpracować” powiedział Patrik Juránek, założyciel i dyrektor generalny Startup Disrupt.
Kolejny szczyt organizowany przez Startup Disrupt w Czechach odbędzie się w dniu 13 września w Pałacu Clam-Gallas w Pradze, a jego tematem przewodnim będzie różnorodność. Wydarzenie zgromadzi ponad 50 głównych prelegentów reprezentujących czeskie i globalne marki. Prelegenci i czołowi myśliciele wezmą udział w panelach dyskusyjnych obejmujących szeroką gamę tematów z zakresu różnorodności, równości i włączania (ang. Diversity, Equity, Inclusion ‒ DEI), takich jak: uprzedzenia i mikroagresja, zatrudnienie osób niepełnosprawnych, projekty i innowacje ukierunkowane na włączanie, wzmacnianie pozycji kobiet i wiele innych. Virginie Naigeon-Malek, dyrektor globalny Mary Kay Inc. ds. zrównoważenia i oddziaływania społecznego wygłosi podczas szczytu prelekcję na temat wzmocnienia pozycji kobiet i zamówień publicznych uwzględniających aspekt równości płci, jako elementy solidnej strategii zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu.

99%zamówień publicznych zdominowali mężczyźni, jak to zmienić?
„W skali globalnej jednym na trzy przedsiębiorstwa kieruje kobieta. Mimo to średnio na całym świecie firmy prowadzone przez kobiety odpowiadają za mniej niż 1% wszystkich wydatków na zamówienia publiczne realizowanych przez duże korporacje i rządy ‒ powiedziała Virginie Naigeon-Malek. Te statystyki są jak dwie strony medalu: szokująca rzeczywistość z jednej strony i ogromna szansa dla kobiet z drugiej. Skuteczne polityki i praktyki w zakresie zamówień publicznych mogą być wykorzystane jako potężna strategia wspierania kobiet przedsiębiorców w naszych wysiłkach na rzecz niwelowania ekonomicznych skutków pandemii i ponownego przemyślenia praktyk biznesowych z uwzględnieniem koncepcji DEI, w celu promowania wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu. Ta ogromna luka, jeśli chodzi o udział w zamówieniach, stwarza możliwość przyspieszenia działań wspierających firmy prowadzone przez kobiety na całym świecie. Jest to więc wyjątkowa okazja, aby odbudować nie tylko lepszy świat, ale przede wszystkim w większej mierze oparty na równości”.
Źródło: Mary Kay Inc.