Powszechny dostęp do Internetu i innych nowoczesnych technologii to szansa na walkę z wykluczeniem i wyrównanie szans, ale… Tim Berners-Lee (pomysłodawca sieci WWW) przypomniał też o zagrożeniach, jakie to ze sobą niesie. Wśród nich wymienił fake newsy, nieostrożne przekazywanie swoich danych osobowych, manipulacje ludźmi, np. przez polityków i władzę. Obserwując to, co obecnie dzieje się w przestrzeni publicznej, zgadzam się z nim w 100%. Czy jesteśmy na to wszystko gotowi?

Technologiczne wyrównywanie szans
Cyfrowa rewolucja dzieje się na naszych oczach: przez Internet robimy zakupy, pracujemy, randkujemy, załatwiamy sprawy w banku czy urzędowe. Coraz szerzej też do różnych dziedzin naszego życia wkracza AI – sztuczna inteligencja. To już nie tylko informatyka, robotyka, tworzenie treści typowo marketingowych. Ostatnio słyszałam o próbach czytania w myślach, np. osobom w śpiączce, za pomocą sztucznej inteligencji. To ogromna szansa na nawiązanie kontaktu z ludźmi, którzy na skutek choroby są niejako uwiezieni w swoim ciele i na przełamanie barier komunikacyjnych. Mogłoby to pomóc w rehabilitacji i znacznie podniosłoby komfort życia takich pacjentów. Jako osoba ze znaczną niepełnosprawnością, która na co dzień musi zmagać się z wieloma ograniczeniami, bardzo interesuję się tym tematem. Jednak z tyłu głowy mam też historię, która niedawno wydarzyła się w moim domu…

Ciemne oblicze AI
Na nasz telefon stacjonarny zadzwoniła kobieta, która podała się za moją siostrę przybywającą za granicą. Mówiła, że uczestniczyła w wypadku drogowym i potrzebuje pieniędzy. Jej głos i sposób mówienia był bardzo podobny do mojej siostry. Rodzice do pewnego momentu byli przekonani, że rozmawiają właśnie z nią. To oznacza, że głos w słuchawce mógł być wygenerowany przez AI…Rodzice nie dali się oszukać, ale dla wielu seniorów „udoskonalona” metoda wyłudzeń na wnuczka stanowi olbrzymie zagrożenie. Niewątpliwie rozwój nowych technologii przynosi wiele korzyści pomaga przełamywać różne bariery: społeczne, komunikacyjne czy geograficzne. Pozwala również na zwiększenie zasięgu akcji charytatywnych, o których niejednokrotnie piszemy na łamach WVM.
Jednak sama specyfika komunikacji w sieci, to, że czujemy się anonimowi, bezkarni – sprzyja wzajemnej agresji, hejtowi i subiektywnemu postrzeganiu dobra i zła. To zjawiska bardzo niebezpieczne, na które szczególnie narażeni są dzieci i młodzież. Dlatego akcje, takie jak np. „Odblokuj się w tańcu”, „Nie sieć w domu” (obie autorstwa Pauliny Czachor – przyp. red.) czy „Stop hejtowi” itp. mają ogromną wartość i pokazują, że razem możemy więcej! To też jeden z głównych powodów, dla których ja zdecydowałam się na współpracę z WVM.
Autorka
Natalia Stachowska
Biogram Autorki
Kilka słów o mnie.
Odkąd pamiętam, jeżdżę na wózku inwalidzkim. Mimo znacznej niepełnosprawności i wielu ograniczeń staram się żyć aktywnie i realizować swoje pasje. Nie byłoby to możliwe bez ogromnego wsparcia rodziny i przyjaciół. Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu – copywriterką.
Uwielbiam:
– książki – towarzyszą mi od zawsze, pewnie dlatego ukończyłam studia filologiczne,
– pisanie – stąd w moim życiu pojawił się copywriting. Po 9 latach chyba mogę powiedzieć, że dla mnie, to coś więcej niż praca,
– zumbę – pojawiła się w moim życiu dość przypadkowo – około 2018 roku – i tak już została. W zajęciach uczestniczę 3 razy w tygodniu. Brałam też udział w kilku tanecznych maratonach,
– jazdę na rowerze – jak tylko mam trochę wolnego czasu i pogoda dopisuje, wsiadam na mojego trójkołowca,
– siatkówkę – namiętnie oglądam mecze, zarówno w telewizji, jak i na trybunach – reprezentacyjne i ligowe.
